Co Ty wiesz o głuchych

Głuchy znaczy upośledzony umysłowo? Co Ty wiesz o głuchych? #6

Czy osoby głuche są upośledzone umysłowo? Niestety, niektórzy tak właśnie myślą. Skąd się bierze taki stereotyp? Wyjaśnia Tomasz Smakowski.

Cześć! Dzisiaj zajmujemy się kolejnym stereotypem – dość kontrowersyjnym. Debil, idiota, imbecyl. Chyba każdy słyszał te określenia, ale raczej niewielu zna ich definicję. Używane są intuicyjnie, czyli przeważnie błędnie. Niektóre osoby słyszące postrzegają tak osoby głuche. Co jest absolutnie krzywdzące i nieprawdziwe.

Debil, idiota, imbecyl – co to znaczy?

W ramach wyjaśnienia spójrz na definicję tych słów:

  • Debilizm – choroba oznaczająca upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, najczęściej odnosząca się do osób o wskaźniku IQ w przedziale od 69 do 55 punktów.
  • Imbecylizm – choroba wskazująca na upośledzenie w stopniu średnim, określa osoby o IQ na poziomie od 54 do 35 punktów.
  • Idiotyzm – upośledzenie w stopniu ciężkim, gdzie poziom IQ danej osoby wynosi poniżej 35 punktów. Osoby określane idiotami zatrzymują się na stałym poziomie umysłowym dziecka około sześcioletniego.

Głuchy = głupi?

Głusi nie są opóźnieni w rozwoju. Co więcej – poprzez brak lub utratę jednego ze zmysłów, mają dużo lepiej rozwinięte pozostałe. Głusi często przewyższają słyszących w wielu kwestiach, jak na przykład są dużo bardziej czuli na ruch. Chciałbyś mieć takiego zawodnika w drużynie, który śledzi ruch piłki z takim refleksem. Nieograniczeni narzuconymi sposobami myślenia, czy „kluczem właściwego myślenia” są wyjątkowo kreatywni a ich fantazja i wyobraźnia nie jest tak ograniczona, jak przeciętnego, dorosłego człowieka słyszącego.

Dlaczego więc czasami słyszący myślą, że głusi są opóźnieni?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie „dlaczego?”. Nie robiono badań na ten temat, nikt też otwarcie nie przyzna się, że jest uprzedzony. Słyszałem, że mimika i ekspresja głuchych czasami budzi różne skojarzenia. Faktycznie głusi są dużo bardziej mimiczni. Słyszący nie zwracają na to specjalnej uwagi. Nawet nie zmieniając wyrazu twarzy, poprzez tembr i wysokość głosu, poziom decybeli, szybkość mówienia, mnogość przymiotników – nadają każdej wypowiedzi odpowiednie cechy. Ludzka twarz może wyrazić ponad 10 tysięcy typów ekspresji, z czego 3 tysiące to sygnały emocjonalne. Spójrz na zdjęcia poniżej i zobacz, jak układają się brwi, kąciki ust czy wyraz oczu.

Słyszący, oczywiście w zależności od sytuacji, nie są aż tak ekspresyjni mimiczni, jak głusi. Przyczyna jest dość prosta. Głusi posługują się niewielką ilością przymiotników, więc ekspresję wypowiedzi określają mimiką twarzy. Głusi poświęcają dużo wysiłku, aby nadać wypowiedzi odpowiedni ton.

Na szczęście – co bardzo mnie cieszy – ten stereotyp pojawia się coraz rzadziej, ale uznałem, że to zbyt ważna kwestia, aby jej nie poruszyć. Dlatego w kolejnych filmach możecie się spodziewać odcinka o wybitnych głuchych oraz o głuchych całkiem zwyczajnych posiadających zaskakujące hobby i zawody. To tyle na dzisiaj. Jeśli masz pytania – pisz! Na wszystkie odpowiemy. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia.

Wszystkie filmy:

All movies:

Skip to content