Wydarzenia

Głucha adwokatka Sarah Sunny

Głusi wykonują wiele zawodów, ale czy osoba głucha może być prawnikiem albo adwokatem? W tym filmie poznamy Sarah Sunny, głucha adwokatkę z Indii. Film w polskim języku migowym, z napisami w językach polskim oraz angielskim.

Sarah Sunny jest adwokatką w Indiach. A czemu o niej mówimy? Bo jest ona pierwszą głuchą adwokat w tym kraju.

Głucha adwokatka przed Sądem Najwyższym Indii

22 września (2023) Sarah Sunny wystąpiła przed Sądem Najwyższego jako adwokat. Pomagał jej tłumacz indyjskiego języka migowego. Rozprawa była on-line. Sędzia przyznał, że już dawno niesłyszący adwokaci powinni być dopuszczeni do pracy w sądzie. A dlaczego wcześniej nie było głuchych adwokatów lub prawników? Przede wszystkim z dwóch powodów:

  1. ze względu na koszty. Głuchy adwokat lub prawnik potrzebuje tłumacza języka migowego. W Indiach tłumacze pobierają opłaty za każdą godzinę pracy, jednak po 30 minutach pracy wymagają przerwy. To oznacza, że w praktyce trzeba zatrudnić dwóch tłumaczy – a to są już spore koszty. W tej sprawie to Sąd pokrył koszty tłumaczy i była to pierwsza sytuacja, w której Sąd Najwyższy w Indiach zapłacił za tłumaczenie na język migowy.
  2. druga sprawa to brak w indyjskim języku migowym specjalistycznych znaków związanych z prawem oraz tłumaczy, umiejących biegle posługiwać się językiem migowym właśnie w dziedzinie prawa.

Czy sędziowie powinni znać język migowy?

Ciekawą sprawę powiedział prezes Izby Adwokackiej Sądu najwyższego w Indiach:

„Nawet sędziowie powinni posiadać przynajmniej podstawową znajomość języka migowego, aby tłumacze języka migowego celowo lub nieumyślnie nie wprowadzali sądu w błąd. Sędziowie nie muszą być ekspertami, ale przynajmniej muszą mieć podstawową wiedzę”.

Kim jest Sarah Sunny?

Sarah Sunny jest głucha. Jest zaangażowana w działania na rzecz głuchych, jest też członkiem Human Rights Law Network, gdzie przyczynia się do walki o sprawiedliwość i równe prawa dla wszystkich. Sarah Sunny podkreśla, że wszystko, co udało jej się osiągnąć, nie byłoby możliwe bez znajomości języka migowego. Przyznaje też, że możliwość wystąpienia przed Sądem Najwyższym w Indiach było spełnieniem jej marzeń i ma nadzieję, że będzie inspiracją dla innych uzdolnionych osób głuchych.

Źródła:

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content