Praca

Formy działalności gospodarczej FIRMA #10

Chcesz założyć firmę? Zastanawiasz się jaką formę działalności wybrać? Czym się różni np. jednoosobowa działalność gospodarcza od spółki handlowej? Zapraszamy do wyjaśnienia w języku migowym. Miga Jakub Malik.

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, ten film będzie dla ciebie przydatny. Przy zakładaniu firmy musisz zdecydować się na jedna z pięciu form działalności gospodarczej Czym one są oraz czym różnią się od siebie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym filmie.

Zawartość artykułu (czas w filmie):

 • 00:00 Wstęp
 • 02:06 Pytania, które warto zadać przed wyborem firmy
 • 03:12 Jednoosobowa działalność gospodarcza
 • 04:41 Wprowadzenie do „spółek”
 • 05:11 Spółka cywilna
 • 05:58 Spółka kapitałowa/z.o.o./akcyjna
 • 07:03 Spółka handlowa
 • 07:39 Spółka osobowa/jawna
 • 10:53 Zakończenie

Jakie są rodzaje działalności?

 1. indywidualna (jednoosobowa) działalność gospodarcza – samozatrudnienie;
 2. spółka cywilna;
 3. spółka handlowa;
 4. spółka kapitałowa;
 5. spółka osobowa.

Przed wyborem rodzaju działalności, dobrze to przemyśl, pomogą ci w tym takie pytania jak:

 • Kto będzie odpowiedzialny za zobowiązania – czy zajmę się tym ja, może zlecę to komuś lub odpowiedzialność będzie zbiorowa?
 • Jaki rodzaj opodatkowania wybiorę i kto zajmie się księgowością?
 • Czy posiadam minimalny kapitał potrzebny do założenia firmy?
 • Kto będzie reprezentował firmę w sprawach formalno–urzędowych?
 • Czy zrobię to ja, czy wyznaczę pełnomocnika?
 • W którym urzędzie zarejestruje firmę? W urzędzie CEIDG, czy w KRS?

Ważne. Jeśli będziesz zajmować się takimi zawodami jak: adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budowlany, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, weterynarz, notariusz, pielęgniarstwo, położnictwo, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy, tłumacz przysięgły, to powinieneś założyć spółkę partnerską, czyli prowadzić działalność z wspólnikiem. Dodatkowo jeśli zajmujesz się taką działalnością jak uprawa niektórych roślin i hodowla niektórych zwierząt, działalność ubezpieczeniowa i reasekuracyjna, działalność w zakresie ochrony przeciwpożarowej, działalność związków zawodowych i klubów sportowych, musisz zarejestrować spółkę, czyli zakładając działalność odwiedzasz urząd KRS. Jeśli przy zakładaniu działalności nie wiesz, czy wybrany przez ciebie rodzaj działalności podlega dodatkowym wymogom, sprawdź to wchodząc w ten link: Znajdź kod PKD.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jest przeznaczona dla osób fizycznych, czyli tak naprawdę dla każdego. Jako założyciel masz wyłączne prawo do jej reprezentowania. Rejestrujesz ją w urzędzie CEIDG, istnieje też możliwość rejestracji przez internet. Do zarejestrowania działalności, minimalny kapitał nie jest wymagany. Wybór formy opodatkowania oraz rodzaju księgowości należy do ciebie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w odrębnym filmie, zachęcam cię do jego obejrzenia.

Twój majątek odpowiada za zobowiązanie prowadzenia działalności – co to znaczy?

Dla przykładu, twoja firma zajmuje się usługami remontowo–budowlanymi. Skorzystałeś z czyjegoś narzędzia i w momencie jego zniszczenia musisz pokryć jego równowartość (załóżmy, że 500 zł) z własnej kieszeni.

Jesteś podatnikiem PIT, możesz być podatnikiem VAT.

Spółki

Spółki są bardziej złożonymi oraz liczniejszymi formami działalności. W filmie skupimy się na 4 z nich:

 • Spółka Cywilna
 • Spółka Kapitałowa
 • Spółka Handlowa
 • Spółka Osobowa

Spółka Cywilna

Spółka Cywilna, do jej założenia potrzeba minimum 2 osób. Każdy wspólnik rejestruje wpis do CEIDG. Nie wymaga minimalnego kapitału. Księgowość – jeśli w minionym roku przychody wspólników nie przekroczyły 2 mln euro – uproszczona. Jeśli natomiast przychód wyniósł więcej niż 2 mln euro – pełna. Odpowiedzialność za zobowiązania – dotyczy każdego ze wspólników jednakowo. Wynagrodzenie: jednakowe dla każdego wspólnika.

Spółka Kapitałowa (Spółka z o.o) lub akcyjna

Do jej założenia potrzeba minimum jednej osoby lub jednostki organizacyjnej. Rejestracja następuje w KRS. Minimalny wymagany kapitał wynosi 5 000 zł, a minimalna wartość udziału to 50 zł. Księgowość? Księgowość pełna. A jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania? W pierwszej kolejności spółka odpowiada swoimi aktywami, w drugiej kolejności – członkowie swoim majątkiem. Jak wygląda sprawa z wynagrodzeniem? Roczny przychód dzielony jest pośród udziałowców.

Spółka Handlowa

Spółki handlowe są tym samym co spółki kapitałowe, sp. z o.o czy spółki akcyjne, różni je to, że sp. handlowe reguluje prawo handlowe, a spółki kapitałowe, spółki z o.o, czy spółki akcyjne reguluje prawo cywilne.

Spółka osobowa (jawna)

Do jej założenia potrzeba minimum 2 osób, ewentualnie jednostki organizacyjnej. Rejestracja następuje w KRS. Nie wymaga minimalnego kapitału. Księgowość? Jeśli wspólnicy nie przekroczą 2 mln euro przychodu z minionego roku – księgowość uproszczona. Jeśli jednak wspólnicy lub jednostka organizacyjna przekroczy 2 mln euro przychodu w minionym roku – księgowość pełna. Jak wygląda podział odpowiedzialności za zobowiązania? Odpowiedzialność za zobowiązania rozkłada się na wszystkich wspólników jednakowo. Jak wygląda wynagrodzenie? Dla przykładu: mamy 3 założycieli spółki – panią Alę, pana Adama oraz pana Jana. Każda z osób wpłaciła inna sumę pieniędzy – pani Ala – 5 000 zł, pan Adam 3 500 zł, a pan Jan 1 500 zł. Przy założeniu aktywa spółki wynosi 10 000 zł. Pani Ala ma 50% udziału w aktywach spółki, pan Adam 35% udziału w aktywach spółki, a pan Jan 15% udziału w aktywach spółki. Spółka po roku funkcjonowania osiągnęła przychód w wysokości 100 000 zł. Z tych 100 000 zł przychodu akcji, 5%, czyli 5 000 zł trafia do udziałowców. Pani Ala wykupiła sobie 50% udziałów, więc po roku funkcjonowania otrzyma 2 500 zł, pan Adam posiadał 35% udziałów, więc otrzyma 1 750 zł, z kolei pan Jan wykupił 15% udziału i po roku otrzyma 750 zł. Tak o to rozdysponowaliśmy 5 000 zł udziałowcom.

W filmie poruszono wiele tematów, jeśli przy oglądaniu coś było dla ciebie niejasne lub jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej – napisz w komentarzu pod filmem.

Skip to content