Praca

ePUAP i Profil Zaufany – co to jest?

Co to jest ePUAP? Czym jest Profil Zaufany, do czego służy oraz jak go założyć? W języku migowym wyjaśnia Magdalena Wdowiarz.

Jeśli mieliście w planach załatwienie jakiejś sprawy w urzędzie, lecz nie udało się Wam z powodu jego zamknięcia, bądź Wasz grafik jest napięty i ciężko Wam znaleźć czas aby wybrać się do urzędu, możecie to wszystko załatwić online na stronie ePUAP.

ePUAP – co to?

To skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Czyli przez internet możesz załatwić różne sprawy urzędowe, w dowolnej dla Ciebie godzinie i dniu. Nie ograniczają Cię godziny pracy urzędów – sam decydujesz, kiedy złożysz wniosek, w dzień, w nocy, kiedy chcesz.

Wniosku nie musisz podpisywać ręcznie – do podpisu elektronicznych dokumentów służy bezpłatny profil zaufany.

Czy ePUAP jest płatny?

Nie. Usługa jest bezpłatna: zakładasz konto na ePUAP i korzystasz z niego bez opłat.

Profil zaufany, co to takiego?

Są to potwierdzone dane osobowe, Twój PESEL, imię i nazwisko. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć.

Aby założyć ePUAP:

  1. trzeba potwierdzić swoje dane za pośrednictwem banku.

  2. Drugim sposobem jest potwierdzenie danych w urzędzie, we wniosku trzeba zaznaczyć adres urzędu, w którym nastąpi potwierdzenie.

Dzięki posiadaniu profilu zaufanego możemy załatwiać – z poziomu komputera – sprawy urzędowe bez konieczności odwiedzenia urzędu. Nie wykonalibyśmy tego bez profilu zaufanego.

Kto może założyć profil zaufany?

Każdy, kto ma numer PESEL oraz ma pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Osoby nie mające zdolności do czynności prawnych lub osoby, które nie ukończyły 13 roku życia nie mogą tego zrobić.

Jak potwierdzić profil zaufany?

Przez swój bank lub dowód osobisty z warstwa elektroniczną, bądź kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Na te 3 sposoby możesz potwierdzić profil.

Kiedy profil zaufany traci ważność?

Po okresie 3 lat. Można go przedłużyć o kolejne 3 lata poprzez wniosek.

Jakie sprawy i co mogę załatwić za pomocą ePUAP?

Na przykład możesz złożyć wniosek do gminy o dowód, który straciłeś lub zniszczyłeś oraz wniosek o dowód osobisty dla dziecka. Jeśli Twoje prawo jazdy straciło ważność, możesz złożyć wniosek o nowe. Urzędy, których sprawy można załatwić przez ePUAP:

  • Urząd stanu cywilnego – akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka czy akt zgonu.

  • ZUS – sprawdzenie czy pracodawca opłacił Twoje składki zdrowotne, składki na emeryturę, zwolnienia lekarskie, to wszystko możesz sprawdzić przez internet.

  • NFZ – wniosek o eKUZ czy kartę zdrowia na wyjazd.

  • Urząd skarbowy – przeróżne PIT-y czy formularze do uzupełnienia. Możesz też wyznaczyć spadkobiercę lub podarować komuś darowiznę.

  • KRK – Krajowy rejestr karny – możesz pobrać potwierdzenie niekaralności.

  • Urząd Pracy – możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub skorzystać ze szkolenia zawodowego.

  • Rejestr PESEL oraz dowodu osobistego – możesz sprawdzić swoje dane osobowe oraz przeróżne dokumenty z nimi związane.

  • Urzędy Administracji Publicznej oraz Instytucje Publiczne – oraz wiele innych urzędów – centralny, regionalny bądź instytucje publiczne.

  • Możesz założyć i zarejestrować swoja działalność gospodarczą.

  • Karta Dużej Rodziny – wniosek o przydzielenie „Karty Dużej Rodziny”. Możesz też złożyć pismo ogólne, niemające gotowego wzorca, jednak na koniec wymagany jest osobisty podpis.

Krok po kroku – jak założyć konto na ePUAP?

Wejdź na stronę epuap.gov.pl Kliknij „Przejdź do ePUAP”. Po otworzeniu się strony zarejestruj. Na samym dole zobaczysz 3 okienka, wybierając jedno z nich, zarejestruj się. Otworzy się formularz do uzupełnienia – imię, nazwisko, PESEL itp. uzupełnij wszystko. Pamiętaj! Po wpisaniu swojego loginu oraz hasła musisz je zapamiętać, jest to bardzo ważne! Skończyłeś uzupełniać dane? Wpisz kod z obrazka. Na numer Twojego telefonu zostanie wysłany SMS z kodem. Skopiuj go i wpisz w odpowiednie miejsce. Masz już swoje konto na ePUAP!

Skip to content