Praca

Działalność bez rejestracji (2021) — czym jest? FIRMA #14

Czy można wystawić fakturę, nie mając założonej firmy? Czym jest działalność bez rejestracji? Zapraszamy na kolejny film z serii filmów #firma, wyjaśniający tę sprawę. Film, oczywiście, w języku migowym.

Czym jest własna działalność bez rejestracji?

Działalność bez rejestracji to taka forma prowadzenia działalności, która prowadzimy poniekąd w swojej głowie – nie wymaga ona od nas rejestracji, czyli bez chodzenia po urzędach, całej papierologii, tracenia czasu na zabawę w rejestrowanie… Fajnie!

Warunki

No ale czy ta forma działalności czegoś od nas wymaga? Głównym wymogiem działalności bez rejestracji jest to, żeby nasze przychody miesięczne nie przekraczały pewnego limitu – o jakim limicie mówimy? Połowę minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2021 roku (czyli obecnie) minimalne wynagrodzenie brutto wynosi 2800 złoty. Czyli jaki jest limit? 2800 złoty, dzielimy na 2 – jest to 1400 złoty. Miesięcznie na działalności bez rejestracji możesz zarabiać do 1400 złotych miesięcznie. Kolejny przykład – załóżmy, że w 2022 roku minimalne wynagrodzenie brutto zwiększa się do 2900 złoty. Jaki jest wtedy limit zarobkowy działalności bez rejestracji? 2900 złoty, dzielimy na 2, wychodzi nam 1450 złotych – właśnie tyle możesz zarabiać miesięcznie na firmie bez rejestracji – proste!

A co jeśli przekroczymy próg 1400 złoty na miesiąc? Będziemy zobowiązani do założenia działalności gospodarczej. Ważne! Załóżmy, że w czerwcu zarobki przekroczyły limit 1400 złoty – zgłoszenie o założenie własnej działalności musi nastąpić w miesiącu, w którym kwota 1400 złoty została przekroczona.

Co ciekawe, na działalności bez rejestracji możemy wystawiać faktury swoim klientom – nic nie stoi na przeszkodzie. Nie wiąże się z żadnym dodatkowym obowiązkiem, czy to podatkowym, czy to rejestracyjnym.

Składki ZUS?

Oczywiście działalność bez rejestracji jest też bez składek ZUS. Jest to dobre i jest to złe. Jest to dobre – nie płacimy składek ZUS, więc nie ma dodatkowych kosztów, więcej mamy w portfelu. Minus jest taki, że nie płacąc ZUS-u, nie opłacamy ubezpieczenia zdrowotnego i składek zdrowotnych – idąc do szpitala mogą pojawić się pewne kłopoty. I tak samo nie płacimy składek chorobowych – jak będziemy chorzy, to nic nie otrzymamy z ZUS-u, no i oczywiście wiadomo – nie odkładamy na emerytury.

Jeśli chcecie więcej takich krótkich i treściwych filmów – dajcie znać w komentarzach! Cześć!