Praca

Działalność bez rejestracji (2021) — czym jest? FIRMA #14

Czy można wystawić fakturę, nie mając założonej firmy? Czym jest działalność bez rejestracji? Zapraszamy na kolejny film z serii filmów FIRMA, wyjaśniający tę sprawę. Film, oczywiście, w języku migowym.

Czym jest jednoosobowa działalność bez rejestracji?

To forma działalności, którą poniekąd prowadzimy w głowie – nie rejestrujemy jej, unikamy chodzenia po urzędach, całej papierologii i poświęcania czasu na zabawę w rejestrowanie.

Warunki

Ale czy czegoś to w takim razie od nas wymaga? Tak naprawdę tylko jednego – nasze miesięczne dochody nie mogą przekroczyć pewnego limitu – jakiego? Minimalnego wynagrodzenia brutto podzielonego na dwa. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie brutto wynosiło 2800 zł – jaki jest więc limit przychodów działalności niezarejestrowanej? 2800 zł dzielimy na 2, wychodzi nam 1400 zł – taki jest więc też limit miesięcznych przychodów.

Inny przykład – załóżmy, że w przyszłym roku, w 2022 roku, minimalne wynagrodzenie brutto zwiększy się do kwoty 2900 zł – jaki jest więc limit przychodów w niezarejestrowanej działalności gospodarczej? 2900 zł dzielimy na 2, wychodzi nam 1450 zł – jest to miesięczny limit przychodów – proste!

A co jeśli przekroczymy próg przychodów? Musimy zarejestrować własną działalność. Ważne! Załóżmy, że w czerwcu zarobki przekroczyły limit 1400 złotych – zgłoszenie o założenie własnej działalności musi nastąpić w miesiącu, w którym kwota 1400 złotych została przekroczona.

Składki ZUS?

Nie płacimy też ZUS-owskich składek – co ma plusy i minusy. Do plusów można zaliczyć mniejsze koszta, czyli więcej pieniędzy w kieszeni. Do minusów – nie opłacając składek, nie obejmuje nas żadne ubezpieczenie zdrowotne, a co za tym idzie, idąc do szpitala, mogą pojawić się pewne kłopoty. Tak samo nie płacąc składek chorobowych – gdy będziemy chorzy, to nic nie otrzymamy z ZUS-u, no i oczywiście wiadomo — nie odkładamy na emerytury.

Jeśli chcecie więcej takich krótkich i treściwych filmów — dajcie znać w komentarzach! Cześć!

Skip to content