Praca

Czym się różnią kredyt i pożyczka? (język migowy)

Jaka jest różnica pomiędzy kredytem a pożyczką? I co jest lepsze? W języku migowym wyjaśnia Natalia Gałecka.

Jeśli potrzebujecie pilnie pieniędzy i nie macie oszczędności na pewno rozważaliście pożyczkę albo kredyt. Warto wiedzieć czym różni się jedno od drugiego. Dzięki temu dokonasz lepszego wyboru.

Kto udziela pożyczki lub kredytu?

Pierwsza ważną różnicą jest miejsce uzyskania pieniędzy. Kredytu może udzielić tylko bank. Z kolei pożyczki może Ci udzielić dowolna instytucja albo po prostu druga osoba. Co jeszcze?

Jaki jest cel?

Kredyt jest nierozerwalnie złączony z konkretnym celem. Bank udzielając Ci pieniędzy, zawsze chce się dowiedzieć, na co potrzebne Ci są pieniądze. Stąd możecie zauważyć reklamy o kredycie mieszkaniowym, samochodowym czy innym. W przypadku pożyczki to, na co chcesz wydać uzyskane pieniądze, nikogo nie interesuje.

Formalności

Biorąc pod uwagę, że kredyt możesz uzyskać tylko w banku — załatwienie formalności może zająć bardzo dużo czasu. Banki wymagają dokumentów à propos Twojego zatrudnienia, zarobkach i innych. Właśnie! Warto wspomnieć, że podpisując umowę o pracę, dopiero po 3 miesiącach możesz ubiegać się o dostanie kredytu. Po zawarciu umowy zlecenia/umowy o dzieło musisz odczekać aż… 12 miesięcy. Z kolei Instytucje wydające pożyczki nie weryfikują tego, czy masz stałe źródło dochodu.

Spłata kredytu lub pożyczki

Spłacanie kredytu najczęściej odbywa się w ratach, więc jest to rozłożone w dłuższym czasie. Dzięki temu łatwiej spłacić zobowiązanie. Z kolei w przypadku pożyczki, najczęstszą formą jest jednorazowe spłacenie całości.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)

Jednak warto pamiętać, że banki podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Każdy bank, który chce udzielać kredytów, potrzebuje zgody KNF. Z kolei instytucje udzielające pożyczek nie podlegają żadnej kontroli. Stąd poniżej 1 000 zł, uzyskaniu pożyczki nie musi nawet towarzyszyć podpisanie umowy.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Jak na razie wydaje się, że wzięcie pożyczki wydaje się korzystniejsze, prawda? Jednak często wzięcie kredytu okazuje się tańsze. Jak to możliwe? Rozważając kredyt lub pożyczkę, nie patrzcie tylko na oprocentowanie, ale również na RRSO, czyli Rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile będziesz musiał dopłacić do uzyskanego kredytu/pożyczki. Bardzo często kredyt i pożyczka mający to samo oprocentowanie ma zupełnie inną kwotę RRSO. W takim porównaniu pożyczka zawsze jest droższa.

Podsumowując, uzyskanie kredytu jest tańsze i bardziej bezpieczne, jednak pożyczka jest dostępna dla osób z mniejszą zdolnością kredytową (czyli dla osób, które w banku nie dostałyby zgody na kredyt).

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content