Praca

Czy na wszystkie zakupy warto brać fakturę? Firma #15

Prowadzisz firmę i na wiele produktów bierzesz fakturę? Sprawdź, czy zawsze warto tak robić!

Czy kupowanie rzeczy na fakturę zawsze jest opłacalne?

Jest takie powszechne przekonanie wśród przedsiębiorców – że faktura jest świetna, że zawsze lepiej robić zakupy na fakturę – przecież zapłacisz mniej. Wszyscy polecają fakturę – ale czy kupowanie na fakturę zawsze jest najlepszym wyjściem?
Przed kolejnym zakupem na fakturę przemyśl dwie rzeczy.

  1. kupując na fakturę – nie obowiązuje Cię prawo konsumenta. Robiąc zakupy jako osoba prywatna – przysługuje Ci 2 tygodniowy zwrot towaru z tytułu prawa konsumenta. Kiedy więc kupujemy coś na fakturę – prawo konsumenta nas nie obejmuje. Kiedy zastanawiasz się nad kupnem jakiejś rzeczy, ale nie do końca jesteś przekonany o jej działaniu, i o tym, że faktycznie pomoże ona w prowadzeniu firmy – kupowanie jej na fakturę może nie być najlepszym pomysłem – może lepszym wyjściem będzie kupić tę rzecz, jako osoba prywatna. Dzięki temu będziemy mieli 2 tygodnie na sprawdzenie tej rzeczy i ewentualny zwrot.
  2. zmniejsza nam się okres gwarancji. Zazwyczaj kupując rzeczy jako osoba prywatna – przysługuje nam standardowe 2 lata gwarancji. Kupując na fakturę – okres gwarancji zmniejsza nam się – zazwyczaj do 1 roku.

Podsumowując – kupując na fakturę, tracimy dwie rzeczy:

  • zwrot bez przyczyny w okresie 14 dni.
  • dłuższą – zazwyczaj 2-letnią gwarancję.

Jeśli w najbliższym czasie planujesz robić zakupy, ale nie musisz ich brać w koszta (na fakturę) – zastanów się – czy zawsze brać wszystko na fakturę?

Skip to content