Co Ty wiesz o głuchych

„Głuchy jak pień” – czy każda osoba, która miga, nic nie słyszy? Co Ty wiesz o głuchych? #5

Co ty wiesz o głuchych? „Głuchy jak pień” – czy każda osoba, która miga, nic nie słyszy?

Cześć i witam! Na wstępnie chcę podziękować za pytania i oczywiście zachęcić do kolejnych. Macie fascynujące spostrzeżenia a wasza ciekawość tematu bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Zaczynamy.

„Głuchy jak pień” — czy każda osoba głucha nic nie słyszy?

Łamanie stereotypu numer trzy. „Głuchy jak pień” – pewnie kojarzysz to określenie. Gdzieś Ci się obiło o uszy…? Nawet jeśli jest Ci nieznane, to intuicyjnie wiesz co ono znaczy. Mówiąc o kimś, że jest głuchy jak pień, nazywamy go osobą niesłyszącą. Czy faktycznie tak jest, że każda osoba głucha nic nie słyszy?

Faktycznie, część osób niesłyszących nie słyszy kompletnie nic. Ale są również osoby posługujące się językiem migowym, które nie są kompletnie głuche, są zdefiniowane jako słabosłyszące. Takie osoby mogą np. słyszeć pojedyncze lub odpowiednio głośne dźwięki. Mogą mieć wmontowany implant ślimakowy, który umożliwia słyszenie do pewnego stopnia, lub mogli utracić część słuchu bądź urodzić się z uszczerbkiem słuchu.

Dlaczego osoby z implantem bądź częściową utratą słuchu używają języka migowego?

Jednym z powodów jest wykluczenie społeczne. Dzieci słyszące inaczej, mówią inaczej. Rówieśnicy wykluczają takie osoby z towarzystwa, bo ich nie rozumieją, lub po prostu dlatego, że łatwiej jest nawiązać kontakt ze słyszącym dzieckiem. Dlatego bardzo często nie tylko osoby niesłyszące ale również słabosłyszące są wykluczane z życia społecznego.

Jaki z tego wniosek? Nie zawsze osoba, która posługuje się językiem migowym, nic nie słyszy. Uważaj na to, co mówisz, nie traktuj ich z góry, lub jak osoby gorsze albo głupsze. Oni to rozumieją. Każdy!

I osobiście nie znam słabosłyszącego, który nie spotkał się z dyskryminacją, nie usłyszał pod swoim adresem czegoś, co w innej sytuacji osoba słysząca powiedziałby drugiej osobie. Poczucie bezkarności jest duże ale niesłuszne.

Na zakończenie dodam: strzeżcie się! Bo nigdy nie wiadomo, który głuchy czyta z ruchu warg! To tyle na dzisiaj. Dziękuję za uwagę i oczywiście zachęcam do zadawania pytań.

Skip to content