Moto

Co zrobić po wypadku? Świat Głuchych MOTO #10

Wypadek – i co dalej? W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik. Świat Głuchych MOTO #10

O nie! I co teraz? Wypadki chodzą po ludziach, nie da się ich przewidzieć… Dlatego wcześniej warto być przygotowanym na to, jak postąpić w wypadku. I to też będzie tematem tego filmu. Wyjaśnię Ci 7 kroków, które należy podjąć po wypadku.

Czy są poszkodowani?

Czy w wypadku są ranni – jeśli tak, to w jakim stopniu – sprawdź to! Utrata, czy zniszczenie rzeczy materialnych nie gra tutaj żadnej roli, najważniejsze jest zdrowie człowieka! Pierwszym krokiem po wypadku będzie sprawdzenie stanu zdrowia innych. Jest to priorytet!

Pomoc – 112

Wezwij pomoc. Tak naprawdę wystarczy zadzwonić pod numer 112, dyspozytor zajmie się zawiadomieniem policji, karetki pogotowia, lub gdy występuje taka potrzeba – straży pożarnej.

Twoje bezpieczeństwo

Zabezpieczenie miejsca wypadku. Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie, dopiero gdy je sobie zapewnisz – będziesz w stanie pomóc innym. Jeśli natomiast nie zachowasz tej hierarchii i za wszelką cenę będziesz chciał pomóc innym – może nie skończyć się to dobrze. Wyobraź sobie następująca sytuację: za wszelką cenę chcesz pomóc innym, nie zabezpieczając terenu wypadku. Prowadzisz resuscytacje i nagle dochodzi do kolejnego wypadku, samochód jadący obok Cię potrącił. Trochę słabo to wyszło… Zabezpieczenie miejsca wypadku gra ważna role – jak to zrobić? Na przykład zastaw swoim samochodem miejsce wypadku, włącz światła awaryjne, pamiętaj też o trójkącie ostrzegawczym, jeśli będziesz potrzebować – wezwij inne osoby do pomocy.

Pierwsza pomoc

Powtórz to, czego nauczyłeś się na kursie prawa jazdy.

Zrób zdjęcia, zbierz informacje

Zbierz dowody z miejsca wypadku. Po co? Później przy załatwianiu formalności z ubezpieczycielem, czy w ubieganiu się o odszkodowanie – zdjęcia czy filmy bardzo Ci się przydadzą. Jeśli będzie taka możliwość – zbierz dane osób poszkodowanych – imię, nazwisko oraz numer polisy ubezpieczeniowej.

Zaczekaj na służby

Co dalej – czekaj! Po przyjeździe policji czy pogotowia ratowniczego – to oni przejmują pałeczkę – Twoja rola się kończy. To oni zajmą się dalszym przebiegiem spraw. Policjant może zadawać Ci pytania związanie z przebiegiem wypadku – śmiało mu o tym opowiedz!

Powiadom towarzystwo ubezpieczeniowe o wypadku

Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku lub masz wykupione AC – masz prawo domagać się od towarzystwa ubezpieczeniowego odszkodowania za straty materialne lub uszczerbek na zdrowiu. W dodatku, jeśli Twój pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy – przysługuje Ci samochód zastępczy – z OC winowajcy.

Skip to content