Co Ty wiesz o głuchych

Co Ty wiesz o głuchych? #1

Głuchy, głuchoniemy, niesłyszący, słabosłyszący. Co o nich wiemy? Co jest mitem a co prawdą? Poznaj głuchych i ich świat. Daj się zaskoczyć.

Nazywam się Tomasz Smakowski. Całe życie jestem związany ze światem głuchych. Tłumaczę dla nich materiały na język migowy, aktywizuję zawodowo, pomagam zrozumieć świat słyszących. To nie jest łatwe zadanie ale przy odrobinie cierpliwości i chęci – satysfakcjonujące i przynoszące rezultaty.

Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że to co robię ja — i podobni mi ludzie czy instytucje — że powinniśmy zrobić coś więcej, szybciej, bardziej, lepiej. Że jest coś, co pomijamy. I olśniło mnie. Od lat wyjaśniamy głuchym świat słyszących. Ale pominęliśmy słyszących. Wy słyszący o głuchych nie wiecie prawie nic. Głusi to fantastyczni ludzie! Ale nie mają swojego głosu, swojej reprezentacji dla was, słyszących.

Rok świadomości o osobach głuchych

Dlatego w imieniu Fundacji Świat Głuchych chciałbym ogłosić najbliższy rok, rokiem świadomości o osobach głuchych. Nagraliśmy dla Państwa krótkie materiały, w których odkryjecie kim są głusi, z czym się zmagają, jakie mają talenty. Obalimy mity i stereotypy. Przedstawimy głuchych nastolatków, rodziców, sportowców – a nawet głuchych muzyków. Pokaże wam kawałek mojego świata, na czym polega praca z głuchymi, udowodnię, że nie należy się ich bać. Bo głusi to super ludzie. Najwyższa pora, żeby cały świat się o tym dowiedział.

W następnym odcinku:  Wielkie „G” — czyli kontrowersje wśród głuchych. To o tym dzisiaj opowiem.

Skip to content