Praca

Co to jest e-recepta?

Co to jest e-recepta? W jaki sposób otrzymujemy ją od lekarza? Jak pokazać e-receptę w aptece? Odpowiedzi w języku migowym na te pytania udziela Magdalena Wdowiarz.

Co to jest e-recepta?

Jest to nadal dokument od lekarza, tylko w nowszej wersji. E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem recepty. Można ją uzyskać na trzy sposoby. Oto one:

  • SMS. Otrzymujemy 4 cyfrowy kod, który wystarczy pokazać w aptece. Na podstawie numeru recepty otrzymamy odpowiednie leki.

  • E-mail z załącznikiem (receptą) PDF – można go wydrukować.

  • po przybyciu do gabinetu lekarskiego otrzymasz papierowy wydruk informacyjny.

„SMS na telefon”

Otrzymasz kod SMS, który musisz pokazać. Farmaceuta znajdzie numer recepty w bazie danych i na jej podstawie wyda lekarstwa. Przy podawaniu kodu trzeba podać numer PESEL osoby, dla której wystawiono receptę.

E-mail z załącznikiem PDF”

Posiadając smartfona pokaż plik z kodem kreskowym i podaj numer recepty.

„Papierowy wydruk informacyjny”

Jeśli otrzymałeś od lekarza wydruk e-recepty, zawarty jest w nim kod. Przy odbiorze leków trzeba podać kod oraz PESEL osoby, na którą wystawiono receptę.

Jak otrzymać e-receptę?

Oto 3 sposoby otrzymania e-recepty. Jednak 1 i 2 sposób wymagają posiadania „Konta Pacjenta”. Wchodząc w ten link możesz je założyć: pacjent.gov.pl

Po wejściu zarejestruj się profilem zaufanym. Na stronie możesz dowolnie spersonalizować jedną z 2 opcji otrzymania e-recepty. Jeśli nie posiadasz konta, lekarz ma obowiązek dać Ci wydruk informacyjny z e-receptą. 

Gdy kupujesz lek dla kogoś

Jeśli ktoś ma dla Ciebie wykupić leki wystarczy mu podać:

  • jeżeli otrzymałeś SMS-a – podać kod recepty oraz swój PESEL. Te dwie rzeczy wystarczą do przekazania recepty;

  • jeśli otrzymałeś wydruk informacyjny – wystarczy go przekazać.

  • jeśli otrzymałeś plik z PDF – prześlij go tej osobie, a ona pokazując go, odbierze lekarstwa.

Krok po kroku – jak założyć „Konto Pacjenta”

Możesz obejrzeć mój wcześniejszy filmik – „ePUAP”,znajdziesz w nim informacje, jak założyć profil zaufany, bez którego nie uda się założyć „Konta Pacjenta”. Obejrzyj film o zakładaniu profilu zaufanego, a zakładanie „Konta Pacjenta” będzie dla Ciebie bardziej zrozumiałe.

Pierwszy krok – zaloguj się używając profilu zaufanego. Następnie, wejdź w zakładkę „Moje konto”, po tym wypełnij rubryki swoimi danymi. Kliknij „Zatwierdź”. Po zatwierdzeniu, na numer podany wcześniej będą wysyłane SMS z e-receptą lub e-maila z załącznikiem. Po założeniu Konta Pacjenta, zaloguj się, a zobaczysz wszystkie e-recepty. Jeśli lekarz wystawił Tobie e-receptę, możesz ją zobaczyć wchodząc na stronę. Nie wszyscy lekarze wydają e-receptę. U lekarza warto też zaznaczyć, że posiadamy konto pacjenta.