Wydarzenia

Co oznaczają logo znanych marek, cześć 2

Drugi film wyjaśniający, skąd pochodzą i co oznaczają loga znanych firm. Wyjaśnia Jakub Malik.

Logo Audi

Firma z logiem 4 połączonych ze sobą pierścieni – dlaczego 4? Cztery splecione koła symbolizują zjednoczone w 1932 roku cztery największe niemieckie marki samochodowe – Audi, DKW, Wanderer i Horch. Wówczas korporacja nosiła nazwę Auto Union. Ciekawostka – utworzona marka odnosiła liczne zwycięstwa w wyścigach Grand Prix. Od niedawna Grand Prix, nazywane jest Formułą 1. Potem, przez około 30 lat firma produkowała samochody pod tą nazwa. Później, w 1965 roku, firma została wykupiona przez markę Volkswagen, a nowy właściciel zmienił nazwę na Audi. Nazwa Audi – pochodzi z języka łacińskiego i oznacza słowo „słuchaj”.

Logo PKN Orlen

Kolejna firma i jej logo – PKN Orlen. Koncern który powstał w 1998 roku z połączenia Centrali Produktów Naftowych – CPN S.A. i Petrochemii Płock S.A. – pierwotnie nazywał się Polski Koncern Naftowy S.A. w skrócie – PKN S.A. Później rozpoczęto prace nad ujednoliceniem marki, która miała pozwolić w firmie funkcjonować na zagranicznych rynkach. W wyniku badań z ponad tysiąca propozycji nazw, wyłoniono jedną – Orlen. Co ciekawe nazwa Orlen powstała z połączenia dwóch słów – orzeł i energia.

Logo Citroen

W pierwszym filmie obiecałem, że wyjaśnię jak logo firmy Citroen, łączy się z naszym krajem – nadeszła ta chwila… Andre Gustave Citroen, w 1878 roku założył on małą firmę wytwarzająca koła zębate. Inspiracją dla inżyniera była podróż do Polski, w czasie której kupił patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych stożkowych. Tak oto prezentuje się to na zdjęciu. Znak graficzny Citroena przedstawia właśnie zazębienia na kole. Gdyby nie podróż właściciela marki do Polski, z pewnością logo marki nie wyglądałoby tak jak teraz… Na przestrzeni lat logo przychodziło najróżniejsze zmiany, ale szewrony, które wzięły się od kształtu zębatek na stalowych kołach pozostają elementem niezmiennym.

Znasz więc pochodzenie loga 3 marek! W kolejnym filmie dowiesz się o kolejnych 3 markach – marce Adidas i jej 3 paskach, a w zasadzie o tym, dlaczego one są i dlaczego nie jest ich 2 sztuki, dowiesz się też więcej o logu firmy BMW, czy Toyota. Obejrzyj więc kolejny film!

Skip to content