Wydarzenia

Co oznaczają logo znanych marek, cześć 1

Logo różnych firm widzimy codziennie — na produktach, na reklamach czy filmach. Ale co one oznaczają? W języku migowym wyjaśnia Jakub Malik.

Cześć! Dobre logo jest na tyle charakterystyczne, że łatwo zapadają w pamięć i na stałe zostaje w naszej świadomości. Pewne charakterystyczne barwy i kształty przylegają do marki i stają się jej znakiem rozpoznawczym i z pewnością nie wszyscy wiedzą, że w przypadku niektórych projektów logo znajduje się tam jeszcze miejsce na ukryty przekaz. Dlaczego jabłko w logo Apple jest nadgryzione, dlaczego w logo Adidasa, popularnego producenta obuwia są 3 paski, a nie 2? Co wspólnego z Polską ma logo Citroena, francuskiego producenta aut? Na ten temat będą opublikowane 3 filmy, zachęcam do obejrzenia ich wszystkich.

Logo Apple

Firma Apple, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, z pewnością też znana i Wam. Wokół logo koncernu Apple narosło wiele legend. Między innymi pojawiły się teorie, że nadgryzione jabłko to hołd złożony genialnemu matematykowi – Alanowi Turingowi, który swoimi pracami umożliwił rewolucję informatyczną. Inne teorie mówią, że aplowskie logo jest nawiązaniem do biblijnego jabłka, którym Ewa poczęstowała Adama; ale która historia jest prawdziwa? Prawda jest znacznie bardziej prozaiczna – logo zaprojektował Rob Janoff, a nadgryzienie wynika z konieczność. W ten sposób jabłko nawet przy najmniejszej skali nie może być mylone z innymi owocami. Zobaczcie przykład, kiedy zmniejszymy ilustracje… (zobacz w filmie). Raczej nie jest łatwo pomylić logo firmy z gruszką, czy brzoskwinia. Nadgryzienie powstało, żeby jabłko, zawsze było łatwe do zinterpretowania, bez znaczenia, w jakiej wielkości ono jest.

Logo Amazon

Wiele informacji o ukrytym znaczeniu logo krąży też na temat innej pochodzącej z Doliny Krzemowej firmy a mianowicie Amazon – żółty element logo firmy Amazon. Najczęściej interpretowane jest jako uśmiech mający symbolizować zadowolenie klientów, jednak warto zwrócić uwagę że strzałka łączy pierwszą literę nazwy firmy – A oraz Z , czyli A-Z. To symbol różnorodności oferty Amazona i bogactwa produktów dostępnych w sklepie.

Logo Fedex

Strzałkę, choć nie wszyscy ją zauważają ma również w swoim logo FedEX. Na pierwszy rzut oka logo FedExu to jedynie nazwa firmy, zróbmy mały teścik – za chwilę zobaczysz logo, postaraj się zlokalizować strzałkę, ok? Udało ci się ją znaleźć? Prawdę mówiąc sam miałem z tym problem, dopiero po chwili ją zauważyłem. Jest! Co ona oznacza? FedEx specjalizuje się w transporcie przesyłek. Strzałka ma symbolizować dynamiczność szybkość i pewność kurierów Fedex.

Właśnie poznałeś 3 marki, ich loga i znaczenie. Ciekawy innych firm? W niedługim czasie zostaną opublikowane kolejne filmy na ten temat – zachęcam do ich obejrzenia!

Skip to content