Co Ty wiesz o głuchych

Budzik dla głuchych, czyli jak technologia pomaga osobom niesłyszącym? Co Ty wiesz o głuchych? #8 (język migowy/lektor)

Budziki, powiadomienia dźwiękowe w telefonie, dzwonek u drzwi, telefony alarmowe — świat wokół nas zaprojektowano z myślą o osobach słyszących. W takim razie jak w tym świecie odnajdują się głusi i słabosłyszący? W niektórych sytuacjach z pomocą przychodzi technologia i właśnie w tym filmie zobaczycie kilka takich przykładów. Materiał przygotował Michał Konwerski.

  • Skąd osoba głucha wie, że ktoś dzwoni do jej drzwi?
  • Jakich budzików używają niesłyszący?
  • Skąd głusi rodzice wiedzą, że ich dziecko obudziło się w nocy i płacze?
  • Jak technologia ułatwia codzienne życie osobom głuchym i słabosłyszącym?
  • Jak technologia pomaga słyszącym komunikować się z osobami głuchymi?

Technologia ułatwia życie każdemu! Mnie i innym osobom głuchym także! Opowiem wam o różnych urządzeniach i aplikacjach, z których korzystam na co dzień.

Dzwonek do drzwi dla głuchych

Skąd ja, głuchy, wiem, że ktoś dzwoni do moich drzwi? Gdy ktoś dzwoni, widzę światło, które jest podłączone do dzwonka, więc idę otworzyć drzwi. Pewnie już domyślacie się, jak działają inne urządzenia! Wykorzystują migające światło lub wibracje (działanie dzwonka możesz zobaczyć w filmie).

Budzik dla głuchych

Jak mogę się obudzić bez czyjejś pomocy? Budzik z wibracjami i efektem świetlnym obudzi Cię i postawi na nogi! (Działanie budzika możesz zobaczyć w filmie).

Jak zawołać osobę głuchą?

Jak zawołać (głuchego) kolegę, który akurat nie patrzy w moją stronę? Używam światła, wtedy osoba rozejrzy się i zacznie rozmowę (jak to wygląda w praktyce, możesz zobaczyć w filmie.

Dźwięki alarmowe

Niektóre dźwięki ostrzegają albo informują o ważnych sytuacjach jak np. sygnały alarmowe. Dlatego w telefonie mam zainstalowaną aplikację „rozpoznawanie dźwięków”. Przydaje się ona w codziennych sytuacjach, np. rozpoznaje pukanie do drzwi, niezakręconą wodę w zlewie, a nawet szczekanie psa!

Elektroniczna niania z powiadomieniami świetlnymi i wibracjami

Kolejne urządzenie — gdy rodzic jest zajęty i nie widzi dziecka, z pomocą przychodzi tzw. elektroniczna niania, która światłem lub wibracjami może poinformować, że dziecko płacze. Wbudowana kamera pomaga w pilnowaniu dziecka, dzięki czemu rodzice mogą obserwować czy dziecko śpi.

Numer alarmowy 112 dla głuchych

Zauważam osobę, która potrzebuje pomocy, np. zemdlała, i potrzebuję wezwać pomoc, w tej sytuacji korzystam z aplikacji „Alarm 112”.

Powiadomienia świetlne w telefonie

Skąd osoba niesłysząca wie, że otrzymała SMS? W ustawieniach telefonu można wybrać powiadomienia świetlne. SMS-y pomagają również w komunikacji osobom głuchym.

Nowoczesne aparaty słuchowe

Niektórzy głusi albo osoby słabosłyszące korzystają z aparatów słuchowych. Nowa technologia aparatów z systemem FM lub SWS (system wspierający słyszenie) pozwalają połączyć aparat ze smartfonem np. przez bluetooth. Dzięki temu mogę np. rozmawiać przez telefon w czasie biegania, bo aparat jest połączony z telefonem. Nawet mogę słuchać muzyki z telefonu bezpośrednio w aparacie. Dźwięk jest wzmacniany i słychać go bezpośrednio z aparatu, a nie z urządzenia. Warto pamiętać, że pomimo coraz lepszej technologii nie każdy głuchy chce lub może korzystać z aparatów.

Jak komunikować się z osobą głuchą bez znajomości języka migowego?

Jeżeli nie znasz języka migowego, nie musisz rezygnować z rozmowy! Jeśli osoba słysząca z niesłyszącą chcą się dogadać, to znajdą rozwiązanie! Co może pomóc?!

  • Uśmiech.
  • Sięgnij do kieszeni i wyciągnij smartfon! Najbardziej pomocne urządzenie ułatwiające komunikację zapewne zawsze masz przy sobie! Po pierwsze, możesz skorzystać z aplikacji „transkrypcja na żywo”. Mówisz, a aplikacja automatycznie zamieni mowę na tekst. Jednak pamiętaj, że język polski jest dla większości głuchych językiem obcym. Lepiej mów krótkimi zdaniami i wyraźnie zaznacz, o kim mówisz, co mam zrobić ja, co zrobisz ty. (Zobacz w filmie praktyczne działanie takiej aplikacji).
  • Możesz skorzystać z aplikacji tłumacza on-line poprzez wideorozmowę. Wiele takich usług znajdziesz w Internecie.
  • I najlepsze rozwiązanie — naucz się podstawowych zwrotów w języku migowym. Zawsze będzie to miły początek rozmowy! Możesz skorzystać z jednej z wielu aplikacji do nauki języka migowego! W telefonie, w sklepie z aplikacjami, wpisz: „Nauka języka migowego” albo „nauka PJM”.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Zdjęcie kobiety w miniaturce filmu: Licensor’s Author: Wayhomestudio – Freepik.com
Ludzie zdjęcie utworzone przez wayhomestudio – pl.freepik.com

Skip to content