Moto

BMW Bison Club – zlot głuchych miłośników BMW. Świat Głuchych MOTO #9

Zapraszamy na wywiady z głuchymi miłośnikami BMW — BMW Bison Club. Rozmowy poprowadził Jakub Malik. Tłumaczył Tomasz Morawski. Świat Głuchych MOTO #9

Rozmowa z uczestnikiem z Litwy

Cześć! Dziś mamy tutaj… Zresztą znacie go, przedstaw swój znak.

Mój znak to:

Super! Zadam Ci kilka pytań. Po pierwsze – jaki silnik masz w tym aucie?

Jest to BMW, E46, 318, 1,8 litra, silnik diesla. Posiada 100 koni, napędzany na tylną oś. Po przyjeździe zespawaliśmy dyferencjał, nie do końca jest to normalne dla tego auta, ale dobra, cii

Jesteś też liderem grupy, opowiedz coś o tym!

W 2015 roku założyliśmy klub, byłem wtedy jego prezesem i dotąd wciąż nim jestem.

Jak często organizujecie jakieś eventy?

Na Litwie organizujemy spotkania co około 2 tygodnie, mają one na celu spędzenie miło czasu, trochę jak takie wyjście do kawiarni. Czasami spotykamy się i robimy coś innego – jeździmy na gokartach, gramy w paintballa, obowiązkowo, co roku organizujemy też wspólny obóz, chcemy stworzyć rodzinną atmosferę i zacieśnić więzy…

Ostatnio zmieniliście logo – prawda? Co było powodem?

Pierwsze logo wybieraliśmy „na szybko”, połączyliśmy wilka z logiem BMW, i reszta klubu to zaakceptowała. Później napotkaliśmy z tym niemałe problemy, kiedy chcieliśmy użyć loga do ramek na tablicę rejestracyjną. Problem polegał na tym, że nikt nie chciał się podjąć się drukowania skopiowanego loga BMW. Przez prawa autorskie nie mogliśmy nawet używać oficjalnie tego loga, używanie tego loga łamałoby prawo. Jeśli więc chcielibyśmy działać na większą skalę, nie możemy na to pozwolić. Z tego powodu postanowiliśmy zmienić to logo. Obecne logo zostało zaprojektowane przez osobę niesłyszącą, pochodzącą z Litwy, tak miga się jego znak:

Ile jest aktywnych osób w klubie, mówimy tutaj o Litwie?

Ale w zarządzie klubu?

Nie, nie… Ogólnie osób pojawiających się na zlotach.

Takich regularnych osób, które są co 2 tygodnie, jest może 20. Ale członków w zarządzie klubu jest 104. Tylko na terenie Litwy. W 2015 roku, kiedy zakładaliśmy klub, było 11 członków, przez te lata liczba wzrosła do tych 104 osób.

Nieźle! Przejdźmy do auta – ile ma przebiegu?

Na tę chwilę – niedużo – około 269 tysięcy, ale chciałbym mieć dużo więcej, marzy mi się milion!

OK! A ile ty nim przejechałeś?

Około 50 tysięcy, jednak chciałbym wbić ten milion przebiegu!

Wiemy, że dużo podróżujecie – opowiesz najciekawszą historię z jakiejś podróży? Na Litwie, czy w innej części Europy…

Przejechaliśmy całą Litwę drogami przy granicy. Choć jak przyjechałem teraz do Warszawy, to muszę przyznać, że jest bardzo ładna! Prawdę mówiąc, ciężko mi wyciągnąć jedną historię, wszędzie, gdzie byłem, było naprawdę pięknie! Nie dam rady przytoczyć jednej historii, czy miejsca…

Dobrze! A opowiedz mi – co planujecie, jako klub, na przyszłość?

Chcielibyśmy zjednoczyć kierowców BMW z Łotwy i Estonii, zacisnąć więzi między nami. A później… Później może jakieś kolejne kraje – np. Francja, kiedyś może cała Europa, kto wie… Tyle różnych kultur, to byłoby bardzo ciekawe, poznać je wszystkie, zgrać się ze sobą, jak jedna wielka rodzina! Mega! Chciałbym też dodać, że to jest cel klubu, a nie moje zachcianki… Nikogo też nie chcemy zmuszać, ci co będą chcieli – dołączą, ci co nie będą chcieli – nie dołączą. Chcielibyśmy, żeby klub działał na całą Europę.

Wspomnieliście też coś o planach na Polskę – wspomnisz?

Bardzo się cieszę, że przyjechaliście tutaj do Polski. Przez ostanie 6 lat organizowaliście wiele podróży, eventów, jakieś wyścigi dragowe, jakieś spotkania drifterskie i wiele, wiele więcej. W Polsce myśleliśmy nad tym, żeby stworzyć coś podobnego, ale nie wychodziło nam to… Jednak, gdy się skontaktowaliśmy, powiedzieliście, że chcecie zjednoczyć całą Europę, więc my dołączamy do Was! Świat głuchych jest mały, pokażmy wszystkim jedność, jaka u nas panuje, pokażmy naszą kulturę… To świetna inicjatywa, więc my też chcemy być jej częścią! Dogadujemy już szczegóły współpracy i liczymy na to, że już niedługo podejmiemy współpracę.

Wow! Jeśli i ty też posiadasz BMW, a nie ma Cię tutaj na zlocie – zapraszamy Cię na kolejny zlot, byś razem z nami mógł miło spędzić czas! Super, dziękuję Wam ślicznie!

Rozmowa z gościem z Estonii

Cześć, to już drugi wywiad – z kim? Proszę, przedstaw się.

Taki jest mój znak migowy: Pochodzę z Litwy, ale aktualnie mieszkam w Estonii.

Noo, Twoje BMW naprawdę dobrze wygląda! Trochę będę improwizować z migowym, może mnie zrozumiesz… Mam kilka pytań odnośnie do auta — kiedy stałeś się właścicielem?

Rok temu zakupiłem ten samochód, ale wcześniej też miałem BMW.

Super! A powiedz, proszę, jaki to model, jaki ma silnik?

Jest to BMW F31, oznaczenie to 320, pojemność silnika wynosi 2140 cm3, moc to 135 koni, jednak był on chipowany, obecnie ma 160 KM.

Super! Od kiedy jesteś członkiem klubu i dlaczego?

Kiedyś, gdy miałem zagwozdkę, szukałem kogoś, kto byłby w stanie mi coś podpowiedzieć, jakoś mi pomóc. Kiedy powstał klub, stał się on forum do wymiany wiedzą o autach, dowiedziałem się tam wiele rzeczy! Pomogli mi rozwiązać mankamenty, które wówczas posiadałem w aucie, dowiedziałem się też, że można zrobić te rzeczy taniej i lepiej. Wiem też, że jeśli spotkają mnie jakieś problemy z autem, mogę poprosić klubowiczów o pomoc i zostanie mi ona zapewniona. Buduje to rodzinne relacje.

Opowiadałeś, że w przeszłości też miałeś BMW, powiedz, dlaczego akurat BMW?

Będąc członkiem klubu, przekonałem się, jak dobre, ta marka, produkuje samochody! Są to dobre, mocne samochody. Jeździ się nimi „lekko”, nie czuć w nim prędkości, więc często muszę się pilnować… Bo odczuwalna prędkość jest zazwyczaj mniejsza niż ta realna…

Dziękuję Ci ślicznie za wywiad, dziękuję też za przybycie tutaj z tak daleka…

Rozmowa z Arkadiuszem Czyż

To już 3 wywiad w tym filmie, na szczęście już bez Tomka… ponieważ obaj migamy po polsku. Super, pierwsze pytanko – przedstaw się proszę…

Taki jest mój znak: Mam na imię Arkadiusz Czyż

Chciałbym Cię trochę popytać o Twoje auto, bo widać, że coś przy nim dłubałeś, opowiedz, proszę, co konkretnie w nim zmieniłeś.

Na początku było to najzwyklejsze BMW. Po czasie postanowiłem, że chciałbym w nim coś robić, tak powstał projekt, przy którym tylko ja pracuje. To, co widać, zajęło mi 2 lata, samemu szukałem i zamawiałem poszczególne części, sam też zająłem się ich montażem… Ostatnio brałem też udział w zlocie…

Raceism?

Nie, nie… Innym – tym.

O! Ciekawie… Powiedz, proszę, co to za model BMW?

E46, seria 3, oznaczenie to 328.

A jaki w nim jest silnik?

Benzynowe, 2,8 l, ale planuje za rok czy dwa zrobić swap silnika na 3,2 l, z BMW M3 

Nieźle, a ile to ma koni?

110, ale została ona podniesiona do 193.

Posiada on turbo?

Nie, jest to wolnossak, tylko wydech jest sportowy…

A no tak! Jak podjeżdżałeś, zastanawiałem się, skąd to tak słychać – a to byłeś Ty! A planujesz coś jeszcze oprócz zmiany silnika?

Tak, poszerzenia, dystanse do kół, oryginalną maskę z M3, lusterka z M3, no i amortyzatory na powietrze – będę mógł wtedy podnosić i opuszczać samochód. Planuję jeszcze kupić subwoofer do bagażnika…

Ciekawie, tutaj głuchy, a jednak subwoofer do auta…

Tak, ja uwielbiam basy, poza tym trochę słyszę… No i jeszcze w środku – sportowe fotele i klatkę bezpieczeństwa.

Podobają mi się Twoje plany. Wspomniałeś, że wszystko sam montujesz – masz swój warsztat?

Tak, tak, pracuje w warsztacie, mam koło domu.

Fajnie! Jeśli ktoś potrzebowałby mechanika, to znalazłem jednego – możecie do niego wpadać… Mogą?

Tak mogą…

To świetnie, mała reklama nie zaszkodzi! Super, w takim razie dziękuje Ci za wywiad…

Damian i BMW z Anglii

Kolejny, 4 wywiad… Przedstaw się proszę…

Taki jest mój znak: Mam na imię Damian.

Pewnie kojarzycie Damiana, umieszcza dużo postów na różnych grupach… Widzę, że masz fajne autko – opowiedz nam o nim, o silniku…

Jest to prosty silnik 2.0, 190 KM. Mam rodzinę, więc 2.0 w zupełności mi wystarcza…

No tak, rozumiemy… A przed tym autkiem, też miałeś BMW?

Tak, tak… W Anglii pracowałem jako dostawca pizzy, szkoda mi było więc mojego BMW, jeździłem w tym czasie innym autem. Po czasie, kiedy trochę wszystko się rozwinęło – zakupiłem to BMW.

Fajnie… Jak widać po rejestracji, jest to auto z Anglii, no i ma kierownicę po złej stronie, dziwnie dziwnie… no ale okey! Przyjechałeś specjalnie na zlot?

Nie, nie… Pochodzę z Łodzi, aktualnie mieszkam w Anglii. Przyjechałem do rodziny i jestem tu już miesiąc. Zauważyłem posta Tomka z informacją o zlocie, więc jestem.

Powiedz mi, czy mieszkając w Polsce, w Łodzi, miałeś przyjemność kupić jakiś samochód?

Tak…

OK! Mam więc pytanie, jaka jest różnica między kupowaniem auta w Polsce, a w Anglii?

Jest duża różnica w cenie. W Anglii jest zdecydowanie taniej niż w Polsce. Z tego też powodu wiele ludzi sprowadza stamtąd samochody.

Aha, jeszcze tylko zapytam – od jakiego czasu jesteś właścicielem auta?

Auto mam od listopada, będzie więc prawie rok…

Przyznam szczerze, że auto mi się podoba, przeszkadza mi tylko, że jest w kombi, no ale rodzina i te sprawy…

Gdzieś muszę wsadzić wózek…

No tak… Super, dziękuję Ci bardzo za wywiad, miło Cię było poznać…

Również!

Miłośniczki BMW

Prawdę mówiąc nie spodziewałem się ani jednej dziewczyny na zlocie. No bo jednak większość fanów aut – to raczej mężczyźni. A tutaj proszę – 2 dziewczyny – przedstawcie się, proszę. 

To jest mój znak migowy: A to mój znak migowy:

To ja jestem Kuba, chyba mnie kojarzycie… Dobrze, pierwsze pytanie – od kiedy macie auto?

Samochód kupiłam w 2017 roku, jestem z niego zadowolona i bardzo dobrze mi się jeździ. No ja kupiłam samochód dosyć niedawno – w styczniu, też jestem z niego zadowolona.

Noo, to będzie z 7 miesięcy już… Kolejne pytanko, jakie macie silniki w tych autach?

Jest to silnik 2.0, o mocy 160 koni, u mnie też jest silnik 2.0, o mocy 140 koni.

Nie dość, że BMW, to w dodatku szybkie… W sumie to dlaczego pojawiłyście się tutaj na zlocie?

Dowiedziałam się, że jest coś takiego organizowane, więc z ciekawości przyjechałam. Bardzo mnie też interesuje temat samochodów – ich silniki, lampy itd. Ja też się tym interesuje, wiedziałam też wcześniej o klubie BMW, widziałam, co robili na Litwie. Ucieszyłam się, jak dowiedziałam się, że będzie to organizowane w Polsce – dlatego jestem!

Obie interesują się samochodami – ciekawe… Chyba więcej pytań do Was nie mam. Bardzo się cieszę, że jesteście na zlocie. Jak widać, obie nie boją się mocnych samochodów, w dodatku się nimi interesują – super!

Chciałabym jeszcze dodać, że marzy mi się, żeby na takich zlotach było więcej dziewczyn niż tylko my obie…

Swoją drogą, wiedzieliście, że skrót BMW oznacza „Bóg Mnie Wybrał”? Dzięki Wam, za wywiad, miło było! Cześć!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content