Wydarzenia

Bezpłatna komunikacja miejska dla niesłyszących w Warszawie.

Bezpłatna komunikacja miejska w Warszawie dla osób głuchych. Co potrzeba zrobić aby jeździć za darmo? Rozmowa z Tomaszem Kunertem, rzecznikiem prasowym Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Rozmowę prowadzi Tomasz Smakowski.

Witajcie kochani. Pytaliście nas o bezpłatne przejazdy w komunikacji miejskiej w Warszawie, które obowiązują od 25 grudnia. My dziś pytanie przekazujemy do rzecznika prasowego ZTM w Warszawie.

Darmowa komunikacja dla osób z niepełnosprawnościami

—  Podobno od 25 grudnia jest możliwość darmowych przejazdów dla osób niesłyszących na terenie Warszawy? Czy to prawda? 

— Rzeczywiście, Rada Warszawy w grudniu zeszłego roku przyjęła uchwałę, która wprowadza dodatkowe uprawnienie dotyczące bezpłatnych przejazdów dla osób z niepełnosprawnościami.

— Dla kogo są te darmowe przejazdy? Czy to jest jakaś konkretna grupa odbiorców? 

— Ta nowa regulacja wprowadza bezpłatne przejazdy dla osób, które ukończyły 26 rok życia i mają orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności narządu mowy, słuchu lub wzroku.

Co potrzeba zrobić?

— Jak można się starać o te darmowe przejazdy? Czy trzeba dopełnić formalności? Gdzieś złożyć dokumenty? Na jakiej podstawie możemy się o to ubiegać?

— Skorzystanie z bezpłatnych przejazdów nie wymaga żadnych formalności. Osoba, która ma takie uprawnienie, po prostu jedzie pociągiem – Szybkiej Kolei Miejskiej czy też Kolei Mazowieckich (na obszarze wspólnego biletu), autobusem, tramwajem czy metrem, mając przy sobie orzeczenie o niepełnosprawności wraz z dokumentem tożsamości, bądź też legitymację osoby niepełnosprawnej z kodem QR, na którym jest zapisany stopień niepełnosprawności. 

— A czy potrzeba złożyć jakiś wniosek?

— Nie. Te dokumenty osoba z niepełnosprawnością posiada. Natomiast dla takiego ułatwienia poruszania się komunikacją w Warszawie, można wyrobić sobie warszawską kartę miejską w naszym Punkcie Obsługi Pasażera. To jest ułatwienie polegające na tym, że nie trzeba wozić ze sobą tychże wspomnianych dokumentów, jak również mając taką kartę, można wejść przez bramkę metra bez konieczności korzystania z papierowej wejściówki. Ta karta działa po prostu jak bilet, który ma każdy korzystający z transportu w Warszawie. Natomiast jest na nim zapisany nie konkretny bilet, tylko uprawnienie do bezpłatnych przejazdów.

— Bardzo dziękujemy za informację.

— Dziękuję. 

zdjęcie, po lewej Tomasz Smakowski, Swiat Głuchych, po prawej Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie
Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM Warszawa
Skip to content