Edukacja

Astronomia ze Światem Głuchych #1

Stars, galaxies, comets, black holes… in one word - space. What is? How it works? What do we know about him?

Wyobraź sobie wielkie miasto, z wieżowcami, z ruchem samochodowym, ze światłami z każdej strony i z wszechobecnymi reklamami; ale zapomnijmy o tym. Wyobraź sobie, że jesteś poza miastem, w piękną noc. Niebo jest bezchmurne. Księżyc też nie świeci. Wokół Ciebie jest spokój. Jest tak ciemno, że nie możesz migać, bo nie widzisz własnej ręki. Wokół Ciebie jest idealna ciemność.

​Policzysz gwiazdy?

I teraz spoglądasz w niebo. Co widzisz? Olbrzymią liczbę gwiazd. Gwiazdy – próbujesz je policzyć. Policzyłeś już 10 gwiazd. Liczysz dalej. Masz już 20, 50. Uda Ci się policzyć je wszystkie? Nie. Zaczynasz się mylić w liczeniu, bo nie wiesz, które już policzyłeś, a które nie. Dodatkowo, czym dłużej patrzysz w niebo, tym więcej gwiazd widzisz. Dlaczego? Twoje oczy przyzwyczajają się do ciemności, widzisz coraz więcej. Policzenie wszystkich gwiazd wydaje się niemożliwe. Przestajesz liczyć i dalej ze zdumieniem wpatrujesz się w przepiękne niebo pełne gwiazd. I może zadajesz sobie pytanie: co jest dalej? Czym jest kosmos?

Czy miałeś kiedyś możliwość oglądać takie niebo? Jeżeli tak, naprawdę jesteś szczęściarzem. Niestety, coraz trudniej jest zobaczyć niebo pełne gwiazd. Jest coraz mniej miejsc, które są naprawdę ciemne, wolne od sztucznego światła. I niestety, liczba takich miejsc będzie się zmniejszać. Dzięki rozwojowi technologii wiemy coraz więcej o wszechświecie. Obecna wiedza o kosmosie jest nieporównywalnie większa niż ta, którą mieli astronomowie 100 lat temu.

​Dziwne czasy dla astronomii

Żyjemy w dziwnych czasach – z jednej strony coraz więcej wiemy o wszechświecie. Z drugiej strony – coraz więcej ludzi mieszka w miastach i NIGDY nie widzi gwiazd, nic o nich nie wie. Gdy w roku 1994 w Los Angeles trzęsienie ziemi spowodowało brak prądu, przerażeni ludzie dzwonili na numery alarmowe, informując, że nad miastem jest „ogromna srebrzysta chmura”. A czym była ta „chmura”? To była nasz galaktyka, Droga Mleczna. Zobaczcie ją na zdjęciu. Czy był to powód do obaw? Nie. Po prostu osoby te, pierwszy raz w życiu widziały rozgwieżdżone niebo!

Coraz więcej ludzi coraz mniej wie o kosmosie. A wszechświat jest przepiękny i przerażający jednocześnie. Coraz więcej wiemy o kosmosie, coraz więcej rozumiemy, ale im więcej wiemy, tym bardziej jest tajemniczy i więcej mamy pytań. Wszechświat zaczyna się już ok. 100 km nad naszymi głowami, a kończy tak daleko, że człowiek NIGDY nie będzie wstanie tam dotrzeć.

​Kosmos w języku migowym

Dlatego z dużą radością informujemy, że Świat Głuchych zaczyna nową serię filmów, które będą wyjaśniać wiele zagadnień związanych z astronomią. Dowiesz się między innymi:

  • Jak działa gwiazda?
  • Czym jest galaktyka?
  • Jaka jest różnica między planetą a planetoidą?
  • Czym różni się kometa od asteroidy?
  • Czym jest czarna dziura?

I wiele, wiele innych…

Podoba ci się ten pomysł? To zachęcam do oglądania kolejnych odcinków. A teraz… życzę Wam dużo ciemnych nocy z bezchmurnym niebem – idealnych warunków do obserwacji gwiazd. Powodzenia. Cześć!

Skip to content