Wydarzenia

Animacje dla głuchych dzieci!

Bajka w języku migowym?! Mało jest takich bajek, prawda? I to nie tylko w Polsce takich brakuje. Dziś opowiemy o Jordanii, gdzie tłumaczka języka migowego Heba Jamjoum, założyła kanał na YouTube z animacjami dla głuchych dzieci!

Dziś przeniesiemy się do Jordanii. Heba Jamjoum, jordańska tłumaczka języka migowego, zauważyła brak arabskich materiałów edukacyjnych dla dzieci niesłyszących. Sama była w tym czasie w ciąży. Pięc lat później wraz z mężem rozpoczęli projekt „Tameem and Reem”, nazwany na cześć swoich dzieci, aby nauczać języka migowego arabskim dzieciom. Publikują kreskówki na YouTube, które pomagają w nauczaniu języka migowego.

Problemy dzieci z niepełnosprawnością na Bliskim Wschodzie

W regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej istnieje wiele barier dla dzieci z niepełnosprawnością, takich jak brak wsparcia w szkołach publicznych, niewystarczające przygotowanie nauczycieli i ograniczone programy nauczania. Inicjatywy takie jak ta stworzona przez Hebe i jej męża pomagają łagodzić te bariery.

W Jordanii wiele dzieci z niepełnosprawnością jest wykluczonych z edukacji, głównie z powodu negatywnego podejścia rodziców i braku odpowiedniego wsparcia w szkołach. Plus tego wojna w Syrii szczególnie dotknęła dzieci z niepełnosprawnością, które narażone są na dodatkowe ryzyko i potrzebują specjalnych materiałów edukacyjnych i wsparcia.

„Tameem and Reem” – projekt dla głuchych dzieci

Projekt „Tameem and Reem” jest pierwszym tego rodzaju w świecie arabskim. Zaczął działać w październiku 2022 roku. Para pracuje nad tworzeniem wysokiej jakości treści i planuje rozszerzyć projekt, aby pomóc jeszcze większej liczbie dzieci z niepełnosprawnością. W opisie na ich kanale czytamy:

„Treści rysunkowe w języku migowym i arabskim, aktualnie emitowane na kanale YouTube, kierowane do dzieci z wadą słuchu w wieku od 1 do 10 lat”.

Chcesz samemu zobaczyć animacje dla dzieci z językiem migowym? Poniżej widzisz jeden z filmów z kanału „Tameem and Reem” skierowanych do głuchych dzieci.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content