Praca

36 milionów dolarów kary za niezatrudnienie niesłyszącego kierowcy ciężarówki

Czy pracodawca może zostać ukarany za odmowę przyjęcia do pracy osoby z niepełnosprawnością?

Głuchy kierowca

Wiemy, że osoby głuche mają duże problemy ze znalezieniem pracy. I nie jest to problem tylko w Polsce. Na stronie www 40ton.net poznajemy historię głuchego kierowcy z USA. Chciał on zatrudnić się w olbrzymiej firmie transportowej — Werner Enterprises. Firma ta jest naprawdę potężna, bo posiada około 8 tysięcy ciężarówek! W roku 2016 głuchy Victor Robinson chciał zatrudnić się w tej firmie jako kierowca. Posiadał wszystkie uprawniania potrzebne do pracy jako zawodowy kierowca ciężarówki. Miał również specjalny medyczny dokument potwierdzający, że brak słuchu nie jest przeszkodą w tej pracy. Jednak pracy nie dostał. Dlaczego?

Powód odmowy zatrudnienia osoby niesłyszącej i pozew do sądu

Według firmy pracy nie otrzymał, ponieważ odmówił odbycia stażu, a chciał od razu pracować jako kierowca. Jednak firma przewiduje najpierw staż dla pracowników z małym doświadczeniem.

Jednak według głuchego niedoszłego pracownika to właśnie brak słuchu był powodem, przez który nie otrzymał tej pracy. Skierował więc sprawę do sądu. Pomagała mu organizacja zajmująca się równouprawnieniem w dostępie do pracy. I głuchy Victor Robinson w sądzie wygrał!

Sąd stwierdził, że firma złamała amerykańską ustawę o osobach niepełnosprawnych i dyskryminowały Robinsona, który był dobrze wykwalifikowany na swoje stanowisko. Sąd zdecydował również, że firma musi zapłacić odszkodowanie 75 tysięcy dolarów, ale również zadośćuczynienie karne w wysokości aż 36 milionów dolarów!

A Wy jak myślicie – w Polsce też by wygrał w sądzie? A może znacie sytuacje, że głuchy pozwał do sądu pracodawcę za dyskryminację? Jeżeli tak, dajcie znać w komentarzu.

Źródła:

Sfinansowano przez @narodowyinstytutwolnosci ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Skip to content