Warszawa | Festiwal Sztuk Wizualnych RELACJE 2024

  • Data rozpoczęcia: piątek, 16 lutego 2024
  • Godzina rozpoczęcia: 18:00
  • Data zakończenia: piątek, 29 marca 2024
  • Miejsce: Warszawa – Śródmieście, al. Jana Pawła II 36

Kolejna edycja corocznego Festiwalu Sztuk Wizualnych RELACJE ponownie poświęcona będzie przyglądaniu się relacyjnym aspektom funkcjonowania we współczesności. Jak zwykle, kluczową kwestią jest przyglądanie się wpływom, jakie dzisiejsza technologia (zwłaszcza cyfrowa i interaktywna) wywiera na nasze życie. W codziennym funkcjonowaniu internet i sztuka istnieją w nieustannej wzajemnej relacji, której pragniemy się przyglądać.

Podczas tegorocznej odsłony zajmujemy się przede wszystkim internetem rozumianym jako przestrzeń, w której indywidualna autoekspresja, przefiltrowana przez kontekst społeczny i polityczny, staje się elementem anonimowego zbiorowego głosu, chcącego zaznaczyć swój wpływ.

Interesuje nas moment, w którym to, co jednostkowe, niejako traci nad sobą kontrolę, rozpływając się w wielości wiecznego kolażowego remiksu.

Jednocześnie ciekawi jesteśmy sposobów, w jaki cyfrowa kultura przejmowała elementy praktyk artystycznych doby przedinternetowej, oraz jak stanowić może inspirację dla kolejnych pokoleń artystów, już na niej wychowanych.
Zjawisko internetowego memu spaja różne elementy tej edycji Festiwalu (wystawa, działania performatywne, spotkania z gośćmi, projekcja filmowa) oraz jest punktem wyjścia do łączenia cyfrowego z analogowym, technologicznego z organicznym. Jest też źródłem refleksji na temat korzeni i dziedzictwa dzisiejszej kultury internetowej, jej wielobarwności, wewnętrznych niespójności, szans i zagrożeń oraz siły jej społecznego oddziaływania.

Dostępność: poszczególne wydarzenia w ramach Festiwalu RELACJE będą dostępne – pętla indukcyjna, tłumacz PJM, napisy

Kuratorzy: Małgorzata Miśkowiec i Karol Szafraniec
Współpraca kuratorska i koordynacja: Milena Stryjewska

Źródło: Festiwal Sztuk Wizualnych RELACJE 2024


  • Więcej szczegółów u organizatora wydarzenia. Zauważyłeś błąd w opisie wydarzenia? Poinformuj nas o tym: kontakt. Chcesz dodać wydarzenie do kalendarza? Wypełnij formularz (kliknij tu).

 

Skip to content